Menu
Blog Roku 2015
pod patronatem

Jury konkursu

Hubert Urbański

Juror w kategorii Blog Roku: Podróże

Hubert Urbański urodził się w polsko- bułgarskiej rodzinie. Na studia najpierw wybrał Wschód – filologię indyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Ma na swoim koncie kilka ról serialowych („Miasteczko”, „Kasia i Tomek”, „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz”, „Pierwsza miłość”). Przez wiele lat pracował w Radiu ZET, potem w Radiu Kolor i Tok FM, obecnie prowadzi loterię „Trafiona Dziesiątka” w RMF FM. Jednak na miano „odkrycia roku” zasłużył w telewizji. Zaczynał od powadzenia programu „Antena” w TVP. Następnie w Polsacie prowadził teleturniej „Piramida”. W TVN był gospodarzem reality show „Jestem, jaki jestem” oraz „Wyprawa Robinson”, programu „Dla Ciebie wszystko”, show „Taniec z gwiazdami” i teleturnieju „Milionerzy”. W TVP prowadził „Bitwę na głosy” i „Voice of Poland” oraz „Pytanie na śniadanie”, w TTV w 2015 program „Handlarze”
Jako osobowość telewizyjna zdobył wiele nagród, świadczących o uznaniu i sympatii ze strony widzów. Jest laureatem Wiktora i zdobywcą Telekamery.

Blog Roku: Podróże

Robert Biedroń

Juror w kategorii Blog Roku: Publicystyka

Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończył również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Przez wiele lat współpracował jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych. Był członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, doradcą wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii – ogólnopolskiej organizacji prawoczłowieczej. Od 2009 r. był prezesem Instytutu Podkarpackiego zajmującego się rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Jest także przewodniczącym rady Fundacji „Trans-fuzja"", członkiem rady stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności"" oraz „Fundacji im. Izabeli Jarugi Nowackiej"". Należy do rady konsultacyjnej LGBT Initiative przy Open Society Foundation w Budapeszcie.
Prowadził wydawnictwo AdPublik. W 2007 roku nakładem wydawnictwa ukazała się książka „Tęczowy elementarz"". Jest publicystą – pisał m.in. dla Dziennika, Trybuny, Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Polityki. 9 października 2011 roku został wybrany na posła ziemi gdyńsko - słupskiej z listy Ruchu Palikota otrzymując prawie 17 tys. głosów. Był wiceprzewodniczącym klubu poselskiego Ruchu Palikota, a także wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Obecnie jest Prezydentem miasta Słupska.

Blog Roku: Publicystyka

Marcin Momot

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Gaming

Gaming to ogromna część mojego życia - odkąd pamiętam gram we wszystko, począwszy od wysokobudżetowych hitów po niezależne produkcje – Marcin Momot.
Od lat zajmuje się budowaniem społeczności skupionych wokół gier produkowanych przez studio CD PROJEKT RED. Strateg, autor kampanii social media towarzyszących premierom gier Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Jest odpowiedzialny za całokształt komunikacji w mediach społecznościowych, która miesięcznie dociera do dziesiątek milionów fanów Wiedźmina na całym świecie.
Uwielbia ludzi i kontakt z nimi - zarówno ten w rzeczywistości, jak i w internecie. Kocha Transformersy i angielską piłkę. Od niedawna dzieli pasje z narzeczoną, Agnieszką.

Twórca Video Roku: Gaming

Karol Wójcicki

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Popularnonaukowe

Popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Na co dzień związany z Centrum Nauki Kopernik, współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo.
Twórca największego w Polsce fanpage „Z głową w gwiazdach"" na Facebooku. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. Organizator jednych z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wielu innych imprez popularnonaukowych. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową

Twórca Video Roku: Popularnonaukowe

Jarosław Kuźniar

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Vlog

„Dzisiaj nie ma Internetu bez mądrego, profesjonalnie nagranego video. Mało tego, dzisiaj coraz łatwiej o możliwości bycia LIVE, a to już nie jest prosty kawałek internetowego chleba. Dlatego lubię patrzeć na nieśmiałe próby bycia NA ŻYWO i oceniać z perspektywy faceta, któremu od 23 lat gęba się nie zamyka kiedy zapalają czerwoną lampkę“ – Jarosław Kuźniar.
Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W pracy od szesnastego roku życia. Polskie Radio Program Trzeci, Radio Zet, TVN24, TVN Style, TVN. Marki mówią same za siebie. Zmieniał je, bo szukał więcej – wiedzy i pracy. Spotkał na swojej drodze mistrzów, którzy mieli czas zatrzymać się i nauczyć go zawodu: Kaczkowski, Niedźwiecki, Kydryński, Mann, Miszczak.
Wykładowca SWPS. Trener social media i marki osobistej.
Najpopularniejszy polski dziennikarz w nowych mediach:
- Twitter 300 000 obserwującc=ych
- Facebook 30 000 obserwujących
- Periscope 5 000 widzów.
Szkoleniowiec – pomaga oswajać publiczne występy przed kamerą i wydownią. Praktyk, analityk. Podróżnik, właściciel biura butikowych podróży i serwisu podróżniczego Goforworld.com. Felietonista, komentator.
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego – filologia polska, specjalność dziennikarstwo.

Twórca Video Roku: Vlog

Patryk Vega

Juror w kategorii Video Roku

Reżyser, scenarzysta i producent. Twórca popularnych filmów i seriali (min. "Prawdziwe psy”, „Taśmy grozy”, „Ciemna strona miasta”, „Kryminalni”, „Służby specjalne”, „Pitbull”). Siedział przy jednym stole z policjantami i gangsterami. Zna ich świat od najczarniejszej strony. Mówi się o nim, że „ma dar do opowiadania, niczym Tarantino”. To jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych reżyserów młodego pokolenia. Jego produkcje filmowe i telewizyjne nagrodzone zostały przez krytyków oraz widzów w Polsce i za granicą. Jest zdobywcą wielu nagród: nagroda dla Najlepszego Reżysera w ramach International Mystery Festival Noir in Festival w Courmayeur we Włoszech, nagroda dla Najlepszego Reżysera na Festiwalu Filmowym w Koszalinie, nagroda dla Najlepszego Serialu Kryminalnego na Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Cieszynie za serial „Pitbull”. Był też nominowany do nagrody Fenomen Roku magazynu Przekrój. Z wykształcenia socjolog i dziennikarz.

Video Roku

Paweł Zielewski

Juror w kategorii Blog Roku: Specjalistyczne

Paweł Zielewski, zastępca redaktora naczelnego polskiej edycji magazynu "Forbes", dziennikarz bankowy i finansowy od lat prawie 20 (od Życia Gospodarczego przez Gazetę Wyborczą po Puls Biznesu), w "Forbesie" od ośmiu. Jednocześnie redaktor naczelny Magazynu dla Przedsiębiorczych "Pierwszy Milion", a wcześniej przeżył bardzo pouczający, dwuletni epizod zawodowy jako redaktor naczelny serwisu forbes.pl. Pasjonat bankowości prywatnej, (czasem łagodny) krytyk TFI, każdego dnia próbuje zrozumieć, dlaczego istnieje tak duży rozdźwięk między prognozami a stopą zwrotu oraz między obietnicami a rzeczywistością. Człowiek, który trzyma kciuki za polską przedsiębiorczość, ale którego zdecydowanie nie bawi obserwowanie, jak na deklaracjach o wspieraniu ichniej zwykle się kończy. Zwolennik rozsądnej monetyzacji treści, swobodnie obracający się w sieci i mediach społecznościowych, ale odreagowujący internetowy chaos informacyjny oddaniem się porządkowi towarzyszącemu treningom Aikido.

Blog Roku: Specjalistyczne

Mela Koteluk

Juror w kategorii Blog Roku: Pasje i twórczość

Mela Koteluk pojawiła się na polskiej scenie muzycznej w 2012 roku wydając album z pogranicza popu i alternatywy pt.: „Spadochron”, który szybko zyskał status Platynowej Płyty. Debiutancki krążek został bardzo dobrze przyjęty i przyniósł Meli kilka ważnych nagród - dwa Fryderyki w roku 2013 (Album Roku i Debiut Roku), a także Nagrodę Artystyczną Miasta Toruń im. Grzegorza Ciechowskiego. Kolejna płyta pt. „Migracje” wydana dwa lata później także stała się platynową i pokazała, że Mela jest artystką nadal cenioną, a co więcej - wyczekiwaną. Na obu płytach można usłyszeć polskie teksty, wszystkie autorstwa Meli. Oprócz pracy studyjnej Mela od czasu debiutu bardzo dużo koncertuje, żywy kontakt z odbiorcą jest dla niej najważniejszy. Odwiedziła już wszystkie części Polski, jak również wystąpiła na wielu ważnych festiwalach muzycznych (m.in. Opener , Coke Festival, Jarocin, Live Festival). Na swoim koncie ma także udział w ciekawych i inspirujących duetach – m.in. z Czesławem Mozilem, Fiszem, Andrzejem Smolikiem, a ostatnio z Danielem Bloomem.

Blog Roku: Pasje i twórczość

Dorota Wellman

Juror w kategorii Blog Roku: Styl Życia

Dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Filologii Polskiej i Historii Sztuki.
Razem z Marcinem Prokopem tworzy charyzmatyczny duet w programie Dzień Dobry TVN. Z Pauliną Młynarską prowadzi w TVN Style program "Miasto kobiet". W przeszłości znana również z programów telewizyjnych m. in. "Podróże z żartem", "Clever – widzisz i wiesz", "Czytam, bo lubię", "Ten jeden dzień", "Pytanie na śniadanie".
Felietonistka Wysokich Obcasów. Z prasą była związana także za pośrednictwem tytułów takich jak "Gala", "Viva", "Fashion Magazine" czy "Existence". Autorka książki "Ja nie mogę być modelką?!".
Nie obca jest jej także kariera filmowa w charakterze reżyserki, producentki i aktorki (m. in. u Andrzej Wajdy wcieliła się w role Henryki Krzywonos w obrazie "Wałęsa. Człowiek z nadziei"). W sferze radiowej współpracowała m. in. z Radio Solidarność, Radio Eska, Radio Zet i Tok FM.
Laureatka licznych nagród, m. in. Wiktory w kategorii Prezenter Telewizyjny w 2010 roku, InicjaTOR 2015 (MediaTory), Europejska Nagroda Tolerancji 2014, a także wielu. Według rankingów Gazety Wyborczej i Wprost jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskich mediach.

Blog Roku: Styl Życia

Katarzyna Kwiatkowska

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Rozrywka

Aktorka filmowa i teatralna. W programie rozrywkowym Szymon Majewski Show parodiowała m.in. Dodę , Krystynę Jandę, Magdę Gesssler i Nelly Rokitę. Z Maciejem Łubieńskim współtworzyła w Radio Roxy pasmo skeczowe „Teatr Teatrzyk Narodowy” imienia Alicji Bachledy-Curuś i Colina Farrella. Obecnie jest „Złociutką” sprzedawczynią, która codziennie rano w zabawny sposób komentuje rzeczywistość w komediowym cyklu Radia Złote Przeboje. Jest odważna i nie przebiera w słowach.
Katarzyna Kwiatkowska grała w wielu filmach i serialach. Zagrała główną rolę w debiucie fabularnym Marii Sadowskiej „Dzień kobiet”. Można ją zobaczyć na deskach trzech warszawskich teatrów: w Polonii , Capitolu i Komedii . Ostatnio pracuje nad rolą wiedźmy w filmie Jacka Piotra Bławuta „Dzień czekolady”.
Pisze felietony do magazynu „Smak”. Dużo podróżuje.

Twórca Video Roku: Rozrywka

Wojciech Modest Amaro

Juror w kategorii Blog Roku: Kulinarne

Najbardziej uznany na świecie polski kucharz. W 2013 roku jego restauracja „atelier Amaro” jako pierwsza i jedyna w Polsce otrzymała gwiazdkę Michelin, przyznawaną przez legendarny francuski przewodnik.
Przez wiele lat pracował i praktykował u boku znakomitych szefów kuchni, takich jak Ferran Adria (Elbulli) czy Rene Redzepi (Noma). Laureat wielu międzynarodowych nagród. Gospodarz i uczestnik V edycji wydarzenia COOK IT RAW, elitarnego spotkania 12 największych szefów świata. W 2008 roku Międzynarodowa Akademia Gastronomiczna przyznała mu prestiżową nagrodę Chef de l’Avenir ( Szef Przyszłości) za wybitny talent, a prezydent Akademii napisał: „…dla Wojtka – przyszłego Ferrana Adrii kuchni polskiej – z wyrazami podziwu Rafael Anson”.
Autor bestsellerowej książki „Kuchnia polska XXI wieku”, za którą otrzymał Grand Prix Litterature de la Gastronomique w Paryżu. Książki, która zmieniła oblicze współczesnej kuchni polskiej oraz ukazała możliwości kreatywnego gotowania w odniesieniu do klasycznych i tradycyjnych potraw. W marcu 2011 roku najnowsza książka „Natura kuchni polskiej” zdobyła 4 miejsce na świecie w prestiżowym konkursie World CookBook Awards, a swoją rekomendację dla talentu Modesta zamieścił w niej sam Rene Redzepi, szef najlepszej restauracji świata Noma w Kopenhadze.
Jako jedyny Polak stanął na najważniejszej scenie kulinarnej, jaką jest Madrid Fusion w Hiszpanii, prezentując nowatorski kalendarz natury.
Obecnie prowadzi własną restaurację „atelier Amaro”, gdzie sięgając w głąb natury odkrywa na nowo tajniki kuchni polskiej. Przewodniczący jury w programie kulinarnym TOP Chef oraz Hell’s Kitchen.

Blog Roku: Kulinarne

Anna Dereszowska

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Lifestyle

Lifestyle to dla Anny Dereszowskiej przede wszystkim życie w zgodzie z samą sobą i znajdowanie czasu na to, co w życiu jest najważniejsze i co uwielbiamy robić. Dla aktorki są to rodzina, przyjaciele, zdrowie oraz pasja, którą jest aktorstwo. Podziwia ludzi, którzy potrafią kreować swój styl i pozostają sobą bez względu na to, co myślą inni. Bo lifestyle to dla Anny Dereszowskiej coś więcej – coś co sprawia, że druga osoba przyciąga nas do siebie i sprawia, że chcemy się z nią zaprzyjaźnić. Aktorka filmowa teatralna i telewizyjna. Wokalistka. Sympatię widzów małego ekranu zaskarbiła sobie rolą policjantki w „Złotopolskich"". Na koncie ma udział w takich serialach jak m.in. „Tango z aniołem"", „Tajemnica twierdzy szyfrów"", „Naznaczony"", „M jak miłość"", „Na dobre i na złe"", „Przyjaciółkach"", „Prawo Agaty"" . Obecnie występuje w ""Barwach szczęścia"" i jako jedna z trenerek w programie „Mali Giganci"", z drużyną pod nazwą „KadrAnki"".
Kinomanom znana przede wszystkim z roli Korby w filmowym przeboju „Lejdis"" oraz z takich obrazów jak: „Nigdy nie mów nigdy"", czy „Randka w ciemno"",
Na teatralnych deskach debiutowała w „Rewizorze"" Mikołaja Gogola w Teatrze Dramatycznym. Grała też m.in. w Teatrze Polskim („Cyd"") i w Scenie Prezentacje („Niebezpieczna gra""). Obecnie można ją oglądać w Teatrze 6.piętro („Bóg Mordu"", „CZECHOW ŻARTUJE!"" i „Wujaszek Wania"") oraz w spektaklach „Bożyszcze Kobiet"" i „Siostrunie"", z którymi jeździ po Polsce.
Artystka prócz sukcesów aktorskich na swoim koncie ma także muzyczne. Na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w 2010 roku zdobyła główną nagrodę. Od 10 lat śpiewa z zespołem Machina Del Tango, z którym 5 lat temu nagrała płytę ""Tangomania"". W listopadzie 2011 roku ukazał się jej solowa płyta z coverami piosenek Henryka Warsa pt. „Już nie zapomnisz mnie"". Jesienią 2014 r. odbyła się premiera kolejnej płyty artystki z zespołem Machina Del Tango „Tango Va Banque"". Od maja 2014 Dereszowska występuje też z recitalem „Kobieta. Instrukcja obsługi"", w którym przy akompaniamencie Febus Wąsaty Trio wykonuje niezapomniane przeboje jak „Sing sing"" czy „Miłość ci wszystko wybaczy"".
Aktorka znana jest też z wielu ról dubbingowych i nagrywania audiobooków. Na swoim koncie ma m.in. takie tytuły jak „Wiedźmin"", „Jedz, módl się, kochaj"", „Gra o Tron"", czy „Igrzyska śmierci"".
Mimo wielu aktywności zawodowych aktorka chętnie angażuje się w akcje charytatywne. Wspiera m.in. Interwencyjną Placówkę Opiekuńczą w Otwocku, Kwiat Kobiecości (profilaktyka raka szyjki macicy i kampania „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki"") oraz fundację STONOGA w rodzinnym Mikołowie. Jest ambasadorką Legalnej Kultury. Za działalność charytatywną w 2011 roku otrzymała Róże Gali, a w 2013 r. statuetkę Gwiazdy Dobroczynności.
Miłośniczka motoryzacji. Trenowała swoje umiejętności w Małym Dakarze, jeździła bolidem Formuły 1, a także dwukrotnie brała udział w rajdach RMF Caroline Team w Maroku. Kocha sport –gra w tenisa, biega, jeździ konno, na nartach i na rowerze. Prywatnie również mama Lenki i Maksia.

Twórca Video Roku: Lifestyle

Tomasz Raczek

Juror w kategorii Tekst Roku

Juror w kategorii Tekst Roku Krytyk filmowy i publicysta (ur. 15 czerwca 1957), właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik, redaktor naczelny (Film, Playboy, Voyage), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów tv (poczynając od "Ze sztuką na ty" w 1986 - TVP2, przez "Perły z lamusa" z Zygmuntem Kałużyńskim - TVP2, "Siódme niebo" - Canal+, "Perły i wieprze" - nFilmHD po "Weekendowy magazyn filmowy", "Kultowe rozmowy" - aktualnie w TVP Regionalna) i radiowych (PR2, TOK FM - "TOK o'clock", obecnie - "Szczerotok", RMF FM, Radio Klasyka - "Klasycznym Raczkiem", nFilm radio). Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Jako recenzent teatralny i filmowy publikował m. in. na łamach "Rzeczpospolitej", "Polityki", "Przeglądu Tygodniowego", "Teatru", "Filmu", "Kina", "Ekranu", "Cinemy", "The European", "The Montreal Gazette", "Pani", "Wprost", "Kina Domowego DVD", "Tele Świata". Laureat "Wiktora" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego). Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej (1981) pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji (promotor: Krzysztof Teodor Toeplitz). Był twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym polskiej edycji "Playboya" oraz relaunchingu miesięcznika "Voyage", a w 2001 roku wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik "Gala". Pełnił też funkcję kierownika literackiego Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego "Oko". Był wicedyrektorem TVP 2, a także oficerem rozrywkowym na transatlantyku "Stefan Batory". W roku 2002 wraz ze swoim życiowym partnerem, Marcinem Szczygielskim, założył wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów - Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. Jest autorem książek "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami", "Karuzela z herosami", "Karuzela z idolami" oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki", "Poławiaczy pereł", "Pereł do lamusa" oraz długo oczekiwanego, przygotowanego tuż przed śmiercią Kałużyńskiego "Alfabetu na 4 ręce", zawierającego rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów. Ich rozmowy o kinie i ulubionych filmach złożyły się na pięciotomowy leksykon filmowy zatytułowany "Perły kina".

Tekst Roku

Urszula Chincz

Juror w kategorii Twórca Video Roku: Poradnikowe

Od kilku lat prowadzi videobloga z poradami domowymi - Ula Pedantula. Radzi jak zajmować się domem sprawnie, szybko i praktycznie.
Dziennikarka „Dzień dobry TVN"" do zadań specjalnych. Na co dzień rozmawia z gwiazdami, szkoli się z komandosami i skacze ze spadochronem realizując reportaże dla „Dzień dobry TVN"". Była także opiekunką młodych talentów w programie „Mali Giganci"".
Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat zajmowała się reklamą i marketingiem, aby ostatecznie znaleźć swoje miejsce w telewizji, początkowo w „Pytaniu na śniadanie"" w TVP2, a obecnie w TVN.
Mieszka pod Warszawą z rodziną, dwoma kotami i psem.

Twórca Video Roku: Poradnikowe

partnerzy konkursu

LIfeTube
Brand24
Akademia Video

Patroni medialni konkursu

BRIEF
Kukbuk
Radio ZET
Noizz
Plejada
Newsweek Polska
Forbes

Zobacz poprzednie edycje