Artykuły

Blog Roku 2014 - kulturawplot.pl autorstwa Michała Fedorowicza

Laureat nagrody głównej w Konkursie Blog Roku 2014 Michał Fedorowicz z bloga kulturawplot.pl

- Przez trzy lata starałem się pozostać anonimowy, ale najwyraźniej nie będzie to dłużej możliwe - mówił ze sceny Michał Fedorowicz, zwycięzca Konkursu Blog Roku 2014. Laureat w bezpośredniej rozmowie robi wrażenie skromnego i powściągliwego, jakby sam nie do końca zdawał sobie sprawę z zamieszania, jakie wywołał. - Po lekturze tego bloga do tej pory nie mogę pozbierać swojej szczęki z podłogi - uzasadniał werdykt jeden z członków jury, Tomasz Raczek.

Nieoczekiwane zakończenie...

- Kuriozalne jest to, że ja wcale nie chcę być sławny. Czasami idę wbrew sobie i właśnie tak to się kończy - powiedział w rozmowie z Onetem Michał Fedorowicz, autor bloga kulturawplot.pl, główny laureat Konkursu Blog Roku 2014.

Pierwsza notatka na blogu Michała Fedorowicza dotyczyła Nataszy Urbańskiej. Później autor opatrzył ją komentarzem: "Chociaż dzisiaj nie jestem z tego wpisu dumny, nawet wstyd nie zmusi mnie do jego usunięcia. Kto by przypuszczał, że od takich właśnie rzeczy zaczynać będę". Od tamtej pory na kulturawplot.pl czytelnik nie uświadczy postu na temat wytworów polskiego przemysłu telewizyjnego. - Gdy patrzę na przejawy kultury w polskich mediach to odnoszę wrażenie, że jest mało interesująca. Na Zachodzie powstają dużo ciekawsze rzeczy - mówi Michał. Jego ostatni wpis dotyczy obrazu węgierskiego awangardysty Roberta Berény'ego pt. "Śpiąca kobieta z czarną wazą" i jego związku z filmem... "Stuart malutki". Brzmi frapująco? Zdecydowanie!

...i nowy, obiecujący początek

Kultura to trudny i niewdzięczny temat. Z jednej strony można odnieść wrażenie, że mówią o niej wszyscy - głównym problemem dla kogoś potencjalnie zainteresowanego dziedziną staje się nadmiar bombardujących go zewsząd informacji. Z drugiej zaś trudno w tym całym chaosie utorować sobie drogę do wiadomości naprawdę wartościowych i merytorycznych, które jednocześnie nie byłyby podane w nużący sposób. Po wielogodzinnych obradach jury tegorocznej edycji Konkursu Blog Roku doszło do wniosku, że autor bloga "Kulturą w płot" znalazł receptę na wyjście z tego impasu. Tworzone przez Michała Fedorowicza teksty są świetnym przykładem kontentu jednocześnie oryginalnego i posiadającego marketingowe zacięcie. Laureat głównej nagrody ma genialną rękę do "wyciągania" atrakcyjnych wiadomości na temat filmów, seriali, fotografii czy malarstwa, które jednocześnie poszerzają wiedzę czytelnika i zachęcają go do bardziej aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Michał Fedorowicz (fot. M. Stankiewicz)

- Gdybym był redaktorem naczelnym, od razu bym go zatrudnił i dał mu duży dział do roboty w magazynie - mówił Tomasz Raczek podczas obrad jury. Okazało się, że krytyk nie rzuca słów na wiatr. Podczas gali przygotował dla zwycięzcy wyjątkową niespodziankę - wspólnie z Marcinem Szczygielskim zaproponował mu wydanie książki nakładem Instytutu Wydawniczego im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Fałszywa skromność?

- Zawsze wychodziłem z założenia, że w prowadzeniu bloga najważniejsza jest treść, a nie twarz i udzielanie się w blogosferze. Pisałem, żeby podzielić się czymś, a nie podzielić się sobą - podkreślał Michał Fedorowicz w rozmowie z Onetem. Właśnie ze względu na te założenia autor zdecydował, że bloga będzie tworzył anonimowo. - Może to zostać uznane za fałszywą skromność, ale nigdy nie byłem pewien, czy to, co zamieszczam na stronie, jest dostatecznie dobre. Dlatego wolałem nie firmować treści swoim nazwiskiem, a raczej pozwolić, by broniły się same.

Fedorowicz czasem spotyka się z zarzutem, że jego wpisy bywają inspirowane artykułami ukazującymi się na anglojęzycznych stronach internetowych. - To prawda. Codziennie wykonuję gigantyczną pracę, przekopując się przez setki tekstów. Ostatnio ta liczba doszła do tysiąca. Nawet żona, która jest moją najwierniejszą fanką i recenzentką, narzeka, że za dużo czasu spędzam z nosem przyklejonym do laptopa albo smartfona - przyznaje. Dostęp do tego typu informacji mamy wszyscy, ale nie każdy ma również chęć i cierpliwość, by znaleźć te najbardziej interesujące. Zamieszczane na blogu kulturawplot.pl treści zawsze zostają przefiltrowane przez nietuzinkową osobowość autora i opatrzone dowcipnym, paląco ironicznym komentarzem. To jeden z głównych czynników, które decydują o jego oryginalności.

Za 15 lat chcę przekazać swojemu synowi to, co tworzę

Oprócz tego, że prowadzi bloga, Michał Fedorowicz jest też pracownikiem wielkiej korporacji oraz szczęśliwym mężem i ojcem. - Ktoś podobno powiedział, że za każdym trzydziestoletnim blogerem stoi kobieta. I przewraca oczami. Obok żony stoi tez trzyletni synek, który uderza zabawkami o podłogę, starając się odwrócić uwagę ojca od pisania. Z tego miejsca chciałbym pozdrowić całą moją rodzinę - mówił podczas gali z właściwym dla siebie humorem. Swojemu blogowi wróży długą i świetlaną przyszłość. - Za 15 lat, gdy syn osiągnie pełnoletniość, chciałbym przekazać mu to, co tworzę - dodał.

Tegoroczny laureat nie przygotował sobie wcześniej przemowy, którą mógłby wygłosić ze sceny po odniesieniu zwycięstwa. Nie tylko dlatego, że nie chciał powtórzyć wpadki, jaką zaliczył Michael Keaton podczas oscarowej gali, kiedy wszyscy zauważyli, że przed ogłoszeniem wyniku na najlepszego aktora pierwszoplanowego wyjął zza pazuchy kartkę z przemówieniem, a potem zawiedziony ją schował. Fedorowicz nie przygotował się przede wszystkim dlatego, że po prostu nie spodziewał się takiego sukcesu. Do tej pory nie miał hejterów, teraz powoli musi zacząć obmyślać, jak sobie z nimi radzić.

Autor: Alicja Kosterska (Onet)

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
No photo
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (180)

No photo
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
~ba-za-on-line :
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
Do Pani Redaktor Alicji Kosterskiej,
ja myślę, że prowadzi się blog (a nie bloga) - biernik kogo?co?, podobnie jak się prowadzi samochód albo posiada laptop (a nie laptopa) - tak jak komputer i wysyła SMS (a nie SMS-a). Powstał ogromny bałagan w stosowaniu 2 i 4 przypadku, zwłaszcza, jeśli chodzi o najnowsze słowa związane z internetem i telefonią mobilną. I rzeczownikami męskonieżywotnymi. Ale nie tylko. Także autorzy książek i programów kulinarnych używają dopełniacza zamiast biernika. W języku potocznym jest to nagminny błąd, i uważam, że gdyby media dbały o czystość języka polskiego to także ludzie w potocznej polszczyźnie popełnialiby mniej błędów.


4 mar 09:42 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 75
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ela Użytkownik anonimowy
~Ela :
No photo ~Ela Użytkownik anonimowy
pochodzę ze wsi i wiem co to biernik i ...dopełniacz i cała ta reszta naszej rodzimej ortografii, nie jest to jednak powodem aby obrażać wieś!! podając zasady pisowni, ktoś nie przestrzega zwykłych, podstawowych zasad dobrego wychowania, kultury i inteligencji. Mieszkam na wsi od urodzenia , a mam 50 lat jestem osobą z wyższym wykształceniem, wokół mnie jest rodzina, sąsiedzi wykształceni, mądrzy, kulturalni i ... proszę mi wierzyć za nic w świecie nie opuścilibyśmy naszej skromnej wsi tylko z tego powodu ,aby w wielkim mieście nie spotkać takiego człowieka jak osoba pisząca prymitywnie o wsi i jego mieszkańcach. Pozdrawiam
4 mar 12:08 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~+++SMOK+++ Użytkownik anonimowy
~+++SMOK+++
No photo ~+++SMOK+++ Użytkownik anonimowy
do ~ba-za-on-line:
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
4 mar 09:42 użytkownik ~ba-za-on-line napisał
Do Pani Redaktor Alicji Kosterskiej,
ja myślę, że prowadzi się blog (a nie bloga) - biernik kogo?co?, podobnie jak się prowadzi samochód albo posiada laptop (a nie laptopa) - tak jak komputer i wysyła SMS (a nie SMS-a). Powstał ogromny bałagan w stosowan
Masz oczywiście 100% racji. Inteligencja pszenno-buraczana w TV czy w radiu oraz głównie w internecie nie ma pojęcia o podstawach!!! Przygłupy wioskowe uważają, że poprawna odmiana nie ma żadnego znaczenia. Czy można jednak czegokolwiek wymagać od prostych ludzi z wielkimi lukami w wykształceniu??? Nawet celebryci prowadzący periodyczne programy w TV "ubierają kurtkę" i "jedzą torta". Niedawno takie słownictwo to był wstyd i kłopoty w pracy. Teraz to powód do chwały - ożywiamy polski język!!! Byłoby to śmieszne, gdyby nie wiedza, że to celowe działanie. Powolny rozkład kultury krajowej to cel działania przynajmniej kilku grup interesu w Polsce...
4 mar 10:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~miłośniczka języka ojczstego Użytkownik anonimowy
~miłośniczka języka ojczstego
No photo ~miłośniczka języka ojczstego Użytkownik anonimowy
do ~d:
No photo ~d Użytkownik anonimowy
4 mar 09:43 użytkownik ~d napisał
odezwała się purytanka, jeżyk jest żywy
Jeżyk na pewno, ale od "ludzi kultury" należy wymagać poprawności językowej w każdym względzie, tymczasem razi uszy nagminne akcentowanie typu :poli-ty (!)-ka, zrobi-liś (!)-my . Słuchać się tego nie daje, niedbalstwo ludzi latami tkwiących w po-li-tyce, a nieumiejących poprawnie zaakcentować tego wyrazu jest porażające. Albo się zna i szanuje język ojczysty, albo nie obowiązują żadne reguły i po co się uczyć języka polskiego!!! Każdy potrafi pluć na szkołę i nauczycieli ale wypowiedzi wielu redaktorów, w tym jednego lubianego przeze mnie prowadzącego "Świat się kręci", w zakresie poprawnego akcentowania świadczy o tym, że nie przyswoiło się zasad obowiązujących w języku polskim. To nie jest potoczny język na ulicy, w kawiarni tylko w telewizji "z misją" .
4 mar 10:00 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
~ba-za-on-line
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
do ~doriss:
No photo ~doriss Użytkownik anonimowy
4 mar 10:23 użytkownik ~doriss napisał
nie ma pani / pan racji: jeśli coś jest nam emocjonalnie bliskie, następuje "ożywienie" go i użycie form osobowych (np. palę papierosa, nie papieros). Radzę sprawdzić np. u profesora Miodka.
Stąd właśnie pisanie bloga, czy trzymanie laptopa.
Pisanie bloga (kogo? czego?) prawidłowo, trzymanie laptopa też, ale to jest pytanie czego? czyli dopełniacz. Pisze się co? list oraz blog. Podlewa się kwiatek a nie kwiatka, odkurza dywan a nie dywana, obiera ogórek a nie ogórka itd.
Pali się papierosa, je pączka - jak wszędzie są wyjątki zwyczajowo-potoczne, ale ja mówię o zasadzie.
Pozdrawiam
4 mar 11:00 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tak to już jest Użytkownik anonimowy
~tak to już jest :
No photo ~tak to już jest Użytkownik anonimowy
co wy z tymi pożal się blogami , młodym wodę z mózgu robicie ten gość już dawno stracił kontakt z rzeczywistością ,żyje w wirtualnym świecie i dla swojej twórczości ,przerost treści nad formą . Normalnie to jest jak ludzie się spotykają i rozmawiają ze sobą , rozwijają się wielokierunkowo a ten pewnie przysłowiowego gwoździa pod obrazek nie umie wbić
4 mar 11:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~oko Użytkownik anonimowy
~oko :
No photo ~oko Użytkownik anonimowy
weszłam na tego bloga i faktycznie wygląda interesująco, dodałam do ulubionych, BĘDĘ WPADAĆ, pozdrawiam Autora i wszystkich innych fajnych blogerów. Zazdroszczę Wam że macie w sobie aż tyle by się dzielić! Mi brak na to odwagi i wiary, że to co we mnie jest - przy blogu nie stałoby się wymuszone.. Najlepszego..!
4 mar 09:28 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~doriss Użytkownik anonimowy
~doriss
No photo ~doriss Użytkownik anonimowy
do ~ba-za-on-line:
No photo ~ba-za-on-line Użytkownik anonimowy
4 mar 09:42 użytkownik ~ba-za-on-line napisał
Do Pani Redaktor Alicji Kosterskiej,
ja myślę, że prowadzi się blog (a nie bloga) - biernik kogo?co?, podobnie jak się prowadzi samochód albo posiada laptop (a nie laptopa) - tak jak komputer i wysyła SMS (a nie SMS-a). Powstał ogromny bałagan w stosowan
nie ma pani / pan racji: jeśli coś jest nam emocjonalnie bliskie, następuje "ożywienie" go i użycie form osobowych (np. palę papierosa, nie papieros). Radzę sprawdzić np. u profesora Miodka.
Stąd właśnie pisanie bloga, czy trzymanie laptopa.
4 mar 10:23 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 12
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~real Użytkownik anonimowy
~real :
No photo ~real Użytkownik anonimowy
Nikt przypadkowy nie wygrywa takiego konkursu. Najpierw trzeba zainwestować sporo kasy w napisanie strony przez profesjonalistę, więc to wyklucza całkowicie amatorskie blogi. Jak każdy konkurs, sami swoi.
4 mar 09:25 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~babcia Użytkownik anonimowy
~babcia
No photo ~babcia Użytkownik anonimowy
do ~miłośniczka języka ojczstego:
No photo ~miłośniczka języka ojczstego Użytkownik anonimowy
4 mar 10:00 użytkownik ~miłośniczka języka ojczstego napisał
Jeżyk na pewno, ale od "ludzi kultury" należy wymagać poprawności językowej w każdym względzie, tymczasem razi uszy nagminne akcentowanie typu :poli-ty (!)-ka, zrobi-liś (!)-my . Słuchać się tego nie daje, niedbalstwo ludzi latami tkwiących w po-li-tyce,
Odnoszę nieodparte wrażenie, że misją tv jest promowanie prymitywizmu. Dlatego już przed laty wyrzuciłam telewizor a z wyrywkowych obserwacji w domach, gdzie jeszcze ten sprzęt posiadają - tylko utwierdzam się w swojej opinii nt. tego ogłupiacza.
4 mar 11:19 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Inne artykuły:

Patroni medialni konkursu: