Wybieramy Blog Roku 2008
Szukaj bloga:
OK

Artykuły

Poznaliśmy laureatów konkursu Blog Roku 2008

14-letnia Patrycja wygrała konkurs Blog Roku 2008. Kapituła Konkursu, w skład której weszło 10 osób znanych ze świata kultury i mediów, uznało za najlepszy blog Mój Tata!

Zwyciężczyni otrzymała voucher na "podróż marzeń" w wysokości 15.000 zł brutto.

Dziewczynka zaczęła pisać blog po śmierci ojca. "Mój tata jest moim idolem, a mój blog jest sposobem na rozmowę z nim, która może niektóre osoby bardzo wielu rzeczy nauczyć" – napisała w jednej z notek.

Nastolatka próbuje za pomocą regularnych zapisków pogodzić się ze stratą najbliższej osoby. "Pisanie pozwala mi pokazać siebie. To jaka jestem, co czuję i jak bardzo żałuję tego, że mogłam więcej czasu spędzić z moim tatą".

Jurorzy przyznali, że wzruszyła ich historia nastolatki, sposób, w jaki pisze o swoim ojcu. Nie oceniali walorów artystycznych blogu, ani tego, że jest on stosunkowo młody (prowadzony zaledwie od 3 miesięcy). Ich wybór – jak przyznał anonimowo jeden z członków Kapituły Konkursu – podyktowany był głosem serca. "Chcieliśmy jakoś wynagrodzić dziewczynce jej ból po śmierci najbliższej osoby" – dodał.

Blog ten podbił również serca idoli nastolatków – zespołu Nefer, który wskazał go jako najlepszy w kategorii "Teen" (czyli blogi autorów, którzy nie ukończyli 16. roku życia”).

Nominowanie dziewczynki w tej kategorii spowodowało lawinę komentarzy na jej blogu, często złośliwych.

"Śmierć taty nie była żadną alternatywą na wygranie tego konkursu. Myślicie, że nie wolałabym nie pisać tego wszystkiego i nie wygrać w swojej kategorii, gdyby tata był przy mnie? Spróbowałam swoich sił w takim konkursie. Jak widać mi się powiodło:) I jest to jedyna rzecz, która była w stanie jakoś poprawić mi humor na dłuższy czas. Wiem, że to tata mi pomógł" – napisała Patrycja.

W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia główne. Jedno zdobył blog o życiu na emigracji w Londynie, bogato ilustrowany zdjęciami - Londyn – miasto w Anglii. Autor blogu, podpisujący się jako Tata Oliwki, pisze przede wszystkim o: "a) Londynie (bo taki tytuł byłem obrałem); b) Polakach (bo jakoś tu, nad Tamizą, dużo nas, oj dużo); c) Moich z aparatem zmaganiach; d) Oliwce (bo to moja muza, nie tylko zresztą fotograficzna)".

Wokół środowiska "wyspiarzy" narosło wiele stereotypów i autor stara się je obalać. Dementuje nieprawdziwe informacje, odnosi się do artykułów publikowanych w polskiej prasie i internecie, rzeczowo i bez egzaltacji opisuje jak wygląda jego codzienność w stolicy Wielkiej Brytanii, która, mimo że nie jest pozbawiona problemów, nie przypomina pokutującego w Polsce wizerunku emigranta-nieudacznika.

Zresztą widać to w komentarzach blogu. ~Akustyk: A jak Wy chcecie ten konkurs na blog roku wygrać, jak w czorta nie pasujecie do jedynej słusznej wizji emigranta? Zero zgryzoty, tragedii rodzinnych, biedy, tęsknoty za porzuconą ojczyzną, niezrozumienia z autochtonami, odejmowania sobie od ust, (za przeproszeniem – córce oczy proszę zasłonić!) prostytucji wymuszonej... Tak to się nie da. Widz lubi oglądać to co już widział – przez reminiscencje. A widział już, w każdej z polskich gazet, że w UK to nieszczęścia, łzy i bieda…

Drugie z wyróżnień głównych otrzymał blog z kategorii "Absurdalne i offowe" Mroczne kalesony. Jego autorem jest znany aktor Adam Fidusiewicz, który wyśmiewa polskie absurdy, m.in. błędy językowe w reklamach. Pisze też o nietypowych historiach, jakie go spotykają. Skąd pomysł na nazwę blogu? "Mroczne", ponieważ lubię mroczne klimaty, takie horrorowate komiksy, Neila Gaimana na przykład, a „kalesony", bo lubię też takie dość abstrakcyjne rzeczy jak na przykład Terry Pratchett - mówił aktor w wywiadzie dla serwisu Plejada.pl.

Nie da się opisać klimatu "mrocznych kalesonów" bez zobaczenia śmiesznych filmików, zdjęć czy rysunków oraz komentarzy do nich zamieszczonych na blogu. Fidusiewicz lubi gry słowne, zabawy w skojarzenia. Np. SMS o treści: "Spotkajmy się prywatnie, a nie zawodowo. ta impreza to zawód" skomentował "W takich sytuacjach zawód zawodzi".

Z życiowych historii warto dla przykładu przytoczyć choćby tę: "Równowaga w przyrodzie zawsze jest zachowana. Gdy znalazłem 50 zł na ulicy, tego samego dnia urwali mi lusterko. Gdy dostałem podwyżkę w robocie, odpadł mi zderzak. To równowaga, czy samochód przynosi pecha?"

Laureaci wyróżnień głównych otrzymali vouchery na podróż do Turcji wartości 5000 zł brutto.

Podczas uroczystej gali konkursu Blog Roku przyznano także wyróżnienia specjalne dla blogerów, którzy w szczególny sposób zapisali się w polskiej blogosferze. W tym roku otrzymali je:

Halina Bieżuńska, najstarsza wiekiem blogerka w Polsce, za udowadnianie, że sieć nie ma ograniczeń wiekowych, za radość życia i młodość ducha oraz otwartość na nowe doświadczenia, za aktywny wkład w popularyzację blogów poprzez własną działalność;

Krystyna Janda, najdłużej blogująca aktorka w Polsce, za przecieranie szlaków w polskiej blogosferze i bycie prekursorką blogowania, za wytrwałość w wieloletnim redagowaniu swojej "gazety codziennej", za udowodnienie że w sieci jest miejsce na wielką sztukę;

Grzegorz Marczak, znany od lat w branży IT jako Antyweb, za trzymanie ręki na pulsie i baczne śledzenie tego, co dzieje się w sieci, za regularne docieranie z informacjami do tych, którzy na co dzień nie interesują się internetem, za siłę własnych poglądów oraz za wkład w rozwój polskiego internetu.

Konkurs Blog Roku organizowany jest przez Onet.pl po raz czwarty, mogą w nim brać udział użytkownicy wszystkich polskojęzycznych serwisów blogowych. W tym roku do konkursu zgłosiły się 9132 blogi, które zarówno jurorzy, jak i internauci oceniali w 10 kategoriach tematycznych: "Ja i moje życie", "Moje zainteresowania i pasje", "Profesjonalne", "Polityka", "Podróże i szeroki świat", "Kultura", "Absurdalne i offowe", "Literackie", "Foto, wideo, komiks" i "Teen" (blogerzy, którzy nie ukończyli 16. roku życia).

W skład Kapituły Konkursu weszli: Dorota Wellman, Tadeusz Sznuk, Jarosław Flis, Jacek Żakowski, Monika Rogozińska, Wojciech Mann, Rafał Bryndal, Sławomir Shuty, Grupa Twożywo i zespół Nefer.

Więcej szczegółów na temat zwycięzców w poszczególnych kategoriach tematycznych oraz zasad konkursu Blog Roku 2008 na stronie głównej serwisu http://www.blogroku.pl/

Relacja z gali Konkursu Blog Roku 2008

- Jestem w szoku, nie spodziewałam się głównej wygranej w... »

Poznaliśmy laureatów konkursu Blog Rok...

14-letnia Patrycja wygrała konkurs Blog Roku 2008. Kapituł... »

Kto zostanie blogerem 2008 roku?

Wieczorem wielki finał czwartej edycji Konkursu Blog Roku... »

Poczet blogerów polskich

Blogowali już wtedy, kiedy większość nie miała pojęcia o... »

Blogi zmieniły ich życie

Wawrzyniec Prusky wydał książkę, Mi:) dostała pracę, ... »
Copyright by Onet.pl | Organizatorem konkursu jest logo