Wybieramy Blog Roku 2008
Szukaj bloga:
OK

Artykuły

Kto zostanie blogerem 2008 roku?

Wieczorem wielki finał czwartej edycji Konkursu Blog Roku 2008. Podczas gali konkursowej poznamy zdobywcę Nagrody Głównej – tytułu Blog Roku 2008 oraz laureatów dwóch Wyróżnień Głównych. Zwycięzca pojedzie w "podróż marzeń", otrzymując voucher na 15.000 zł na wycieczkę do dowolnie wybranego kraju.
Konkurs po raz drugi otwarty był dla całej polskojęzycznej blogosfery. Wyboru najlepszych blogów dokonali internauci, za pośrednictwem głosowania SMS, oraz specjalnie powołana Kapituła Konkursu, w skład której weszli przedstawiciele świata kultury i mediów.

Każdy juror przypisany jest do jednej z dziesięciu kategorii tematycznej. W tegorocznej Kapitule Konkursu znaleźli się: Dorota Wellman (kategoria "Ja i moje życie"), Tadeusz Sznuk ("Moje zainteresowania i pasje"), Jarosław Flis ("Profesjonalne"), Jacek Żakowski ("Polityka"), Monika Rogozińska ("Podróże i szeroki świat"), Wojciech Mann ("Kultura"), Rafał Bryndal ("Absurdalne i offowe"), Sławomir Shuty ("Blogi Literackie"), Grupa Twożywo ("Foto, wideo, komiks") i zespół Nefer (kategoria "Teen).

- Trudno jest wybrać ten jeden najlepszy blog spośród tylu tak różnorodnych i równie dobrych – mówili przedstawiciele Kapituły Konkursu, przystępując do zamkniętych obrad, podczas których zapadła decyzja o przyznaniu Nagrody Głównej oraz dwóch wyróżnień.

W tym roku do konkursu zgłoszono ogółem 9132 blogi. Z tego ponad połowę w kategorii "Teen" (do 16. roku życia), następnie "Ja i moje życie" (ponad 1500 zgłoszonych blogów), "Literackie" oraz "Moje zainteresowania i pasje" (ok. 750 w każdej z kategorii).

W drugim etapie konkursu decydujący głos mieli internauci, którzy poprzez głosowanie SMS typowali blogi, które przeszły do ostatniego etapu – oceny przez Kapitułę Konkursu oraz wyboru Blogów Blogerów.

Każdy z jurorów, spośród dziesięciu przedstawionych mu blogów, wskazał jeden, który stał się zwycięzcą w danej kategorii tematycznej. Laureatów poszczególnych kategorii konkursowych poznaliśmy już w poniedziałek 9 lutego.

W kategorii "Ja i moje życie" zwyciężył blog MajTeczki zmagania z grawitacją. Dorota Wellman przyznała, że urzekł sposób pisania tego blogu. Bo jest on prowadzony z perspektywy dziecka, tytułowej MajTeczki, której życie codzienne na pozór nie różni się od życia przeciętnej dwulatki. Na pozór. Ponieważ Maja ma zespół Downa. I wiele rzeczy przychodzi jej trudniej niż rówieśnikom. Rodzice dziewczynki postanowili oswoić wadę genetyczną córeczki i traktować ją z humorem, zarażając optymizmem czytelników blogu.

W kategorii "Profesjonalne" wygrał blog Małgorzaty Zychalskiej. "Marketing, reklama, PR - obserwuję, co się w kraju i na świecie dzieje, poddaję to subiektywnej obróbce i w lekkiej formie przekazuję zainteresowanym" – napisała o swoim blogu autorka. Jarosław Flis, oceniający tę kategorię, wyróżnił przede wszystkim wizualną szatę tego blogu oraz rzetelne podejście do zamieszczanych na nim informacji.

W kategorii "Polityka" zwyciężczynią została posłanka SLD Joanna Senyszyn za swój "polityczny blog bez cenzury". Jacek Żakowski, który opiniował blogi polityczne, przyznał, że nie oceniał samych poglądów autorki, ale ich stałość, niezmienność, oraz wyrazisty, nieco ironiczny styl, w jakim pisze prof. Senyszyn. 

W kategorii "Podróże i szeroki świat" wygrał blog millagreg – Emilka i Grzesiek, będący czymś w rodzaju przewodnika po egzotycznych krajach, po których podróżują jego autorzy. "Łączy reportaż z osobistą opowieścią. Może być przydatny dla tych, którzy w danych kraju nie byli, jak i dla tych, którzy już go zwiedzili" – napisała w uzasadnieniu jurorka tej kategorii Monika Rogozińska.

W kategorii "Kultura" juror Wojciech Mann wskazał na blog Zawsze Kwadrat, głupcze! - blog o dobrej fotografii. Co jest na tym blogu? Kultura kadrowania, inspiracja i sztuka patrzenia. Artykuły, zdjęcia, czasem trochę kontrowersji - wszystko przyprawione odpowiednią szczyptą dystansu i humoru.

Blog fotograficzny zwyciężył również w kategorii "Foto, wideo, komiks". Dla autora www.marszu.com "nic nie mija bez echa, nawet cisza". Fotografie Marka są czarno-białe, surowe, ale bardzo wiele mówiące. W większości jest to fotografia uliczna. Zwykli mieszkańcy Dolnego Śląska przyłapani w sytuacjach i pozach, które w zestawieniu z sobą nabierają zupełnie innego wymiaru.

W kategorii "Literackie" prozaik Sławomir Shuty docenił blog poetycki Poezja prowincjonalna. Romantyczna poetka z Oławy pisze wiersze od 7 lat, ale dopiero od niedawna zdecydowała się je publikować w sieci. "Panie Sławomirze pan czuje ile radości moje serce dzisiaj emituje/Bardzo panu za to dziękuję/I nie mam do nikogo żadnego żalu bo to ja będę z panem tańczyć na balu" – napisała Molekułka w wierszu "Zawiść ludzka nie zna granic", oddającym jej uczucia po reakcjach internautów na wygraną.

Kulinarny blog Moje wypieki zwyciężył w kategorii "Moje zainteresowania i pasje". Juror Tadeusz Sznuk, z niekłamaną przyjemnością zagłębiając się w smakowite przepisy na ciasta, pieczywo i desery, postanowił wyróżnić ten blog, jako że "gotowanie dotyczy całego społeczeństwa". Nie chciał też lekceważyć głosów internautów, dzięki którym "internetowa kawiarenka" Doroty znalazła się na pierwszym miejscu w dziesiątce blogów z tej kategorii, które przeszły do trzeciego etapu konkursu.

Jako najbardziej "absurdalny i offowy" blog Rafał Bryndal uznał zapiski retrobottegi. Juror przyznał, że miał twardy orzech do zgryzienia, gdyż podobały mu się wszystkie propozycje internautów, które trafiły pod jego ocenę, ale ostatecznie zdecydował się na "śmieszną dziewczynę". Dags, mieszkająca na co dzień we Włoszech, opisuje swoje życie w zabawny sposób, np. "Na wieść o nominacji do nagrody głównej hulnęłam z katafalku i kicać radośnie zaczęłam po kwadracie. Hopom i hycom nie było końca, aż sznur włoskich ambulanzy odwiózł wszystkie okoliczne krety do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgów".

Idol nastolatków, zespół Nefer, za najlepszy w kategorii "Teen" uznał blog Mój Tata!, którego adresatem jest zmarły ojciec 14-latki. Dziewczynka zaczęła go pisać, by uporać się z bólem po stracie najbliższej osoby, pogodzić się z jej odejściem na zawsze: "Mój tata jest moim idolem a mój blog jest sposobem na rozmowę z nim, która może niektóre osoby bardzo wielu rzeczy nauczyć" – napisała Córka.

Równolegle z oceną blogów przez jury trwało głosowanie na najlepszy Blog Blogerów oraz Blog Teen Blogerów (do 16. roku życia). Internauci mieli do wyboru te same blogi, które trafiły w ręce członków Kapituły Konkursu Blog Roku 2008. Jednak ich wybór był zupełnie inny od typów jurorów. Wygrały blogi polityczne, które zdeklasowały pozostałe ilością oddanych na nie SMS-ów. Tytuł Blogu Blogerów otrzymał blog konserwatywno-liberalny Stanisława Michalkiewicza, a Blogu Teen Blogerów - blog 14-letniego działacza prawicy, sympatyka Unii Polityki Realnej Marcina Malika.

Który z opisanych powyżej blogów otrzyma statuetkę Złotego Pióra oraz tytuł Blogu Roku 2008? Kto dwa Wyróżnienia Główne? Wyniki mogą być zaskakujące, zwłaszcza, że jurorzy dokonywali wyboru nie z dziesiątki, a z trzydziestki blogów. Pod obrady Kapituły Konkursu trafiły bowiem po trzy blogi z danej kategorii tematycznej, które każdy z jurorów uznał za najlepsze z całej dziesiątki.

By uchylić rąbka tajemnicy, a nie zdradzić zbyt wiele, warto nadmienić, że jurorzy byli jednomyślni co do tego, komu przyznać Nagrodę Główną. "Pojedynek na argumenty" pojawił się dopiero podczas przyznawania wyróżnień. Ale i tu siłą słowa oraz chwytami retorycznymi części decydentów udało się dość szybko przekonać grono niezdecydowanych o wartości właśnie tych dwóch, a nie innych blogów. Wszystko wyjaśni się w czwartek, po godzinie 20.00, w trakcie trwania uroczystej gali, wieńczącej konkurs Blog Roku 2008.

Zgodnie z tradycją, obok nagród konkursowych, które wręczane są przez jurorów poszczególnych kategorii, nagród głównych, które wręcza laureat poprzedniej edycji (w tym roku będzie to Małorzata Rybarczyk, autorka najlepszego blogu 2007 r. W stronę precla), podczas gali wręczane są także wyróżnienia specjalne dla blogerów, którzy w szczególny sposób zapisali się w polskiej blogosferze. Specjalne dyplomy wręczy trzem uznanym blogerom prezes Onet.pl Łukasz Wejchert.

Po oficjalnym ogłoszeniu zwycięzców konkursu Blog Roku 2008 w trakcie trwania uroczystej gali, ich nazwiska pojawią się w serwisie konkursowym na stronie www.blogroku.pl.

Relacja z gali Konkursu Blog Roku 2008

- Jestem w szoku, nie spodziewałam się głównej wygranej w... »

Poznaliśmy laureatów konkursu Blog Rok...

14-letnia Patrycja wygrała konkurs Blog Roku 2008. Kapituł... »

Kto zostanie blogerem 2008 roku?

Wieczorem wielki finał czwartej edycji Konkursu Blog Roku... »

Poczet blogerów polskich

Blogowali już wtedy, kiedy większość nie miała pojęcia o... »

Blogi zmieniły ich życie

Wawrzyniec Prusky wydał książkę, Mi:) dostała pracę, ... »
Copyright by Onet.pl | Organizatorem konkursu jest logo